V tomto článku se zaměříme na problematiku vytváření exploitů vedoucích ke spuštění kódu, přesněji libovolných systémových příkazů, s využitím zranitelnosti Buffer Overflow (BOF). Cílem článku není detailně popisovat principy a technicky útoku BOF, ale nastínit další možný způsob, jak přistupovat k vytváření exploitů, pokud jsme omezeni na velmi malou znakovou sadu z důvodu limitace aplikace.
Ukážeme si obejití CSRF (Cross Site Request Forgery) ochrany implementovanou dvěma rozdílnými způsoby. Popisujeme případ z reálného penetračního testu z poslední doby (tedy ne, nebudeme využívat zranitelnosti Adobe Flash :) ). CSRF je jedna z metod útoku pracující na bázi provedení nezamýšleného požadavku pro vykonání autentizované akce v dané aplikaci, který ovšem pochází z nelegitimního zdroje. Podrobnější popis zde: https://owasp.org/www-community/attacks/csrf
Zachytávání síťové komunikace stavějící na TCP protokolu a její modifikace pomocí vytváření specializované man-in-the-middle proxy, je jedna z mnoha používaných praktik hledání bezpečnostních chyb v síťových aplikacích. V tomto článku se zaměříme na využití multiplatformní open-source aplikace PETEP pro testování tlustých klientů využívajících TCP protokoly a ukážeme si zjednodušený postup útoků na ukázkové zranitelné aplikaci.
Kompromitácia webového serveru prebieha veľmi zriedka využitím iba jednej kritickej zraniteľnosti, ako tomu býva napr. v Hollywoodskych filmoch. Naopak, často k tejto kompromitácii dôjde zreťazením rady menej závažných, niekedy až absurdných, zraniteľností. V tomto článku popíšeme scenár z praxe, v ktorom práve zreťazenie viacerých zraniteľností viedlo k úplnej kompromitácii webového serveru.