Svět penetračního testování se často točí kolem zachytávání a analýzy Wi-Fi handshake. Nástroje jako Aircrack-ng, Bettercap a Kismet se staly základními pomůckami etických hackerů, penetračních testerů anebo red teamerů při testování bezpečnosti Wi-Fi sítí. Nicméně, malý, ale výkonný nástroj s názvem Pwnagotchi způsobil revoluci v pasivním zachytávání handshake a učinil ho přístupným, přenosným a — co je nejdůležitější — autonomním. V tomto článku se ponoříme do detailů nástroje Pwnagotchi: jeho původu, nastavení, funkcí a důvodů, proč může být nápomocnou pomůckou pro etické hackery.
Je mnoho důvodů, proč jsou mobilní telefony běžící pod operačním systémem Android stále tak populární. Výrobci dokážou uživatelům nabídnout velmi levné modely pro každodenní použití, špičkové telefony s extrémním výkonem ale také například odolné přístroje do těch nejnáročnějších prostředí. Pro mnoho uživatelů a technologických nadšenců však tento systém znamená především svobodu, která se jim naskytne, pokud si stůj telefon takzvaně „rootnou“.
Koncem roku 2019 spatřila světlo IT světa novinka v podobě zákeřných nabíjecích USB kabelů, skrytě obohacených o Wi-Fi modul, paměť a mikroprocesor. Výrobek má na svědomí hackerská a vývojářská skupina Hak5, která se specializuje na tvorbu inovativních nástrojů pro penetrační testery, studenty kybernetické bezpečnosti a jiné IT profesionály z oboru. Ve své podstatě se jedná o velmi nebezpečný produkt, který byl dle výrobců vytvořen především pro moderní způsoby penetračního testování hardwaru. Ve veřejném prostoru se však z tohoto kabelu může stát nástroj, skrze který lze nepozorovaně útočit na počítače, mobilní telefony a další přístroje s USB konektivitou. Jaké jsou skutečné schopnosti těchto USB kabelů a rizika jejich zneužití v reálném světě? To jsou hlavní otázky, na které jsem se snažil v tomto článku najít odpověď.
V tomto článku si vyrobíme zákeřné zařízení – budeme odchytávat hashe hesel doménových účtů pomocí nástroje Responder, který bude spuštěný na Raspberry Pi Zero W. Hashe tak budeme moci chytat kdekoliv a kdykoliv, s přenosným zařízením a nepozorovaně.
Jak je to s odposloucháváním mobilní komunikace na bezdrátové úrovni? Jsou stávající standardy pro mobilní komunikaci bezpečné? V tomto článku si ukážeme případovou studii – odposlech SMS zpráv na 2G GSM sítích. Upozornění: jedná se o praktickou ukázku (Proof-of-Concept) pro edukativní účely na vlastním telefonu, pro odposlech vlastních GSM dat.